KEMET C322C224J5R5TA
C322C224J5R5TA picture photo
Mfg. Part Number
C322C224J5R5TA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
C322C224J5R5TA.pdf
Availability of C322C224J5R5TA
QUANTITY
C322C224J5R5TA Order Process
Ship out your order
Specifications of C322C224J5R5TA
Internal Part NumberEIS-C322C224J5R5TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGolden Max™
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.260" (6.60mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C322C224J5R5TA
Related LinksC322C22, C322C224J5R5TA Datasheet, KEMET Distributor
C322C224J5R5TA Details Description
Related parts for C322C224J5R5TA
CLIP NUT STEEL 12-24 datasheet.pdf
RES SMD 0.03 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
IC EEPROM 512KBIT 20MHZ 8DIP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 18.5A D2PAK datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN M12 datasheet.pdf
CONN RCPT 47 POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
RES 15K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 6.82K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
IGBT 1200V 200A 1500W MODULE datasheet.pdf