KEMET C322C272KGR5TA7301
C322C272KGR5TA7301 picture photo
Mfg. Part Number
C322C272KGR5TA7301
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2700PF 2KV X7R RADIAL
Datasheet Download
C322C272KGR5TA7301.pdf
Availability of C322C272KGR5TA7301
QUANTITY
C322C272KGR5TA7301 Order Process
Ship out your order
Specifications of C322C272KGR5TA7301
Internal Part NumberEIS-C322C272KGR5TA7301
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGolden Max™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.150" W (5.08mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.230" (5.84mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C322C272KGR5TA7301
Related LinksC322C272K, C322C272KGR5TA7301 Datasheet, KEMET Distributor
C322C272KGR5TA7301 Details Description
Related parts for C322C272KGR5TA7301
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES MO 2W 10K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FIFO ASYNCH 1KX9 25NS 32PLCC datasheet.pdf
OSC XO 312.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
OSC XO 48.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
CAP TANT POLY 33UF 10V SMD datasheet.pdf