KEMET C322C274K5R5TA
C322C274K5R5TA picture photo
Mfg. Part Number
C322C274K5R5TA
Brief Description
CAP CER 0.27UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
C322C274K5R5TA.pdf
Availability of C322C274K5R5TA
QUANTITY
C322C274K5R5TA Order Process
Ship out your order
Specifications of C322C274K5R5TA
Internal Part NumberEIS-C322C274K5R5TA
PackagingBulk
Capacitance0.27µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.260" (6.60mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)