Crystek Corporation C3291-51.840
C3291-51.840 picture photo
Mfg. Part Number
C3291-51.840
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 51.84MHZ HCMOS TTL SMD
Datasheet Download
C3291-51.840.pdf
Availability of C3291-51.840
QUANTITY
C3291-51.840 Order Process
Ship out your order
Specifications of C3291-51.840
Internal Part NumberEIS-C3291-51.840
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationC32xx Certificate of Compliance
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesC3291
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency51.84MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)60mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.283" L x 0.198" W (7.20mm x 5.02mm)
Height0.071" (1.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3291-51.840
Related LinksC3291-, C3291-51.840 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
C3291-51.840 Details Description
Related parts for C3291-51.840
LED 7-SEG DISP CC GREEN RHDP .3" datasheet.pdf
IC UNIV BUS DVR 18BIT 56TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
IC MICROMANAGER 10% 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 1.35A 136 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 750MA 72 MOHM SMD datasheet.pdf