KEMET C330C104K1R5CA
C330C104K1R5CA picture photo
Mfg. Part Number
C330C104K1R5CA
Brief Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
C330C104K1R5CA.pdf
Availability of C330C104K1R5CA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C330C104K1R5CA Order Process
Ship out your order
Specifications of C330C104K1R5CA
Internal Part NumberEIS-C330C104K1R5CA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationC3yy Series Golden Max Lead Configuration 02/Feb/2015
PCN Part NumberCA Ending Number 27/Jan/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.360" (9.14mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C330C104K1R5CA
Related LinksC330C10, C330C104K1R5CA Datasheet, KEMET Distributor
C330C104K1R5CA Details Description
Related parts for C330C104K1R5CA
DIODE GEN PURP 200V 1A DO41 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 10A WAFER datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.235V 8SOIC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
CAP POLYMER 15UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
SWITCH DISCONNECT 150-250A 80VDC datasheet.pdf
RES 886 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
CONN DSUB datasheet.pdf
CONN RCPT 46POS BOX MNT SKT datasheet.pdf