KEMET C330C123JDG5TA7303
C330C123JDG5TA7303 picture photo
Mfg. Part Number
C330C123JDG5TA7303
Brief Description
CAP CER 0.012UF 1KV NP0 RADIAL
Datasheet Download
C330C123JDG5TA7303.pdf
Availability of C330C123JDG5TA7303
QUANTITY
C330C123JDG5TA7303 Order Process
Ship out your order
Specifications of C330C123JDG5TA7303
Internal Part NumberEIS-C330C123JDG5TA7303
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
PCN Design/SpecificationC3YY Series High Voltage 27/Feb/2015
Standard Package1,500
SeriesGolden Max™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.012µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.200" W (7.62mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max)0.360" (9.14mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C330C123JDG5TA7303
Related LinksC330C123J, C330C123JDG5TA7303 Datasheet, KEMET Distributor
C330C123JDG5TA7303 Details Description
Related parts for C330C123JDG5TA7303
SWITCH DIP ROCKER 2POS SMD datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLK 7POS 5.0MM STR PCB datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 270 OHM 2012 datasheet.pdf
FAN AXIAL 30X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC FIXED POINT DSP 532-FCBGA datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
ANT WHIP WB 1/4 130-165MHZ CHROM datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
IC RLDRAM3 576MBIT 168BGA datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE PIN datasheet.pdf
820UF 200V 30X35MM 105C 5000H datasheet.pdf