KEMET C330C153J2G5TA
C330C153J2G5TA picture photo
Mfg. Part Number
C330C153J2G5TA
Brief Description
CAP CER 0.015UF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
C330C153J2G5TA.pdf
Availability of C330C153J2G5TA
QUANTITY
C330C153J2G5TA Order Process
Ship out your order
Specifications of C330C153J2G5TA
Internal Part NumberEIS-C330C153J2G5TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
PCN Design/SpecificationC3yy Series Golden Max Lead Configuration 02/Feb/2015
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.360" (9.14mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C330C153J2G5TA
Related LinksC330C15, C330C153J2G5TA Datasheet, KEMET Distributor
C330C153J2G5TA Details Description
Related parts for C330C153J2G5TA
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 18W datasheet.pdf
CONN SOCKET 24-18AWG MATE-N-LOK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC COMPAR LP SNGL 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.8V 2A SYNC 14TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES 549K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.68K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf