KEMET C330C154K1R5CA
C330C154K1R5CA picture photo
Mfg. Part Number
C330C154K1R5CA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.15UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
C330C154K1R5CA.pdf
Availability of C330C154K1R5CA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C330C154K1R5CA Order Process
Ship out your order
Specifications of C330C154K1R5CA
Internal Part NumberEIS-C330C154K1R5CA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationC3yy Series Golden Max Lead Configuration 02/Feb/2015
PCN Part NumberCA Ending Number 27/Jan/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGolden Max™
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.360" (9.14mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C330C154K1R5CA
Related LinksC330C15, C330C154K1R5CA Datasheet, KEMET Distributor
C330C154K1R5CA Details Description
Related parts for C330C154K1R5CA
CABLE ASSY CAT5 RJ45 .5M datasheet.pdf
CABLE D-SUB-HMM25H/AE25G/HMM25H datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 680MA 770 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 10% 630VDC RDL datasheet.pdf