KEMET C330C154K1R5TA
C330C154K1R5TA picture photo
Mfg. Part Number
C330C154K1R5TA
Brief Description
CAP CER 0.15UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
C330C154K1R5TA.pdf
Availability of C330C154K1R5TA
QUANTITY
C330C154K1R5TA Order Process
Ship out your order
Specifications of C330C154K1R5TA
Internal Part NumberEIS-C330C154K1R5TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
PCN Design/SpecificationC3yy Series Golden Max Lead Configuration 02/Feb/2015
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.360" (9.14mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C330C154K1R5TA
Related LinksC330C15, C330C154K1R5TA Datasheet, KEMET Distributor
C330C154K1R5TA Details Description
Related parts for C330C154K1R5TA
SWITCH ROCKER DPDT 20A 12V datasheet.pdf
RES SMD 4.64M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 3.09V SOT23-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5MM datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
RELAY CONTACT 3PH REV 480VAC 4A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE GAUGE datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
IC MMIC PWR AMP 2W 32QFN datasheet.pdf