KEMET C330C472J1G5TA
C330C472J1G5TA picture photo
Mfg. Part Number
C330C472J1G5TA
Brief Description
CAP CER 4700PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
C330C472J1G5TA.pdf
Availability of C330C472J1G5TA
QUANTITY
C330C472J1G5TA Order Process
Ship out your order
Specifications of C330C472J1G5TA
Internal Part NumberEIS-C330C472J1G5TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
PCN Design/SpecificationC3yy Series Golden Max Lead Configuration 02/Feb/2015
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.360" (9.14mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C330C472J1G5TA
Related LinksC330C47, C330C472J1G5TA Datasheet, KEMET Distributor
C330C472J1G5TA Details Description
Related parts for C330C472J1G5TA
MOSFET N-CH 20V 3.2A SOT-23 datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
HM HERMETICALLY SEALED BASIC SW datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
TRIAC 700V 0.5A datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
RJ45 LOW PROFILE WITH LED datasheet.pdf
750 TB SOCKET OPEN VER datasheet.pdf
SMA JACK/PLUG ATTENUATOR 5DB 2W datasheet.pdf