KEMET C330C474J5R5TA
C330C474J5R5TA picture photo
Mfg. Part Number
C330C474J5R5TA
Brief Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
C330C474J5R5TA.pdf
Availability of C330C474J5R5TA
QUANTITY
C330C474J5R5TA Order Process
Ship out your order
Specifications of C330C474J5R5TA
Internal Part NumberEIS-C330C474J5R5TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationC3yy Series Golden Max Lead Configuration 02/Feb/2015
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.360" (9.14mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C330C474J5R5TA
Related LinksC330C47, C330C474J5R5TA Datasheet, KEMET Distributor
C330C474J5R5TA Details Description
Related parts for C330C474J5R5TA
TRANS NPN DARL 50V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 150MA 6.2 OHM SMD datasheet.pdf
IC FPGA 68 I/O 100VQFP datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 18MM datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 24pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf