KEMET C336C105M5U5CA9458
C336C105M5U5CA9458 picture photo
Mfg. Part Number
C336C105M5U5CA9458
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 50V Z5U RADIAL
Datasheet Download
C336C105M5U5CA9458.pdf
Availability of C336C105M5U5CA9458
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C336C105M5U5CA9458 Order Process
Ship out your order
Specifications of C336C105M5U5CA9458
Internal Part NumberEIS-C336C105M5U5CA9458
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLC4x_C3x_C6x Part Change 27/Jan/2015
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGolden Max™
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.450" (11.43mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C336C105M5U5CA9458
Related LinksC336C105M, C336C105M5U5CA9458 Datasheet, KEMET Distributor
C336C105M5U5CA9458 Details Description
Related parts for C336C105M5U5CA9458
RES SMD 19.6KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH KNOB ILLUM 2POS DPST YEL datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 33POS R/A datasheet.pdf
IC 8051 MCU FLASH 32K 32LQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
IC DVR QUAD HIGH SIDE 28SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 1.62M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 39POS 2.54MM T/H datasheet.pdf