KEMET C340C223J2G5CA
C340C223J2G5CA picture photo
Mfg. Part Number
C340C223J2G5CA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
C340C223J2G5CA.pdf
Availability of C340C223J2G5CA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C340C223J2G5CA Order Process
Ship out your order
Specifications of C340C223J2G5CA
Internal Part NumberEIS-C340C223J2G5CA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationC3yy Series Golden Max Marking Format Mar/2015
C3yy Series Golden Max Lead Configuration 02/Feb/2015
PCN Part NumberCA Ending Number 27/Jan/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGolden Max™
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.460" (11.68mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C340C223J2G5CA
Related LinksC340C22, C340C223J2G5CA Datasheet, KEMET Distributor
C340C223J2G5CA Details Description
Related parts for C340C223J2G5CA
FUSE CERAMIC 20A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 383 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf