KEMET C340C223J2G5CA
C340C223J2G5CA picture photo
Mfg. Part Number
C340C223J2G5CA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
C340C223J2G5CA.pdf
Availability of C340C223J2G5CA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C340C223J2G5CA Order Process
Ship out your order
Specifications of C340C223J2G5CA
Internal Part NumberEIS-C340C223J2G5CA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationC3yy Series Golden Max Marking Format Mar/2015
C3yy Series Golden Max Lead Configuration 02/Feb/2015
PCN Part NumberCA Ending Number 27/Jan/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGolden Max™
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.460" (11.68mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C340C223J2G5CA
Related LinksC340C22, C340C223J2G5CA Datasheet, KEMET Distributor
C340C223J2G5CA Details Description
Related parts for C340C223J2G5CA
RES SMD 25.5KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CBS DUAL LOCK ARROW/TEARDR 5/8" datasheet.pdf
RES SMD 4.42 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 5MM datasheet.pdf
OPTO SENSOR STD 5MM NPN ON datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf