KEMET C340C333J1G5TA
C340C333J1G5TA picture photo
Mfg. Part Number
C340C333J1G5TA
Brief Description
CAP CER 0.033UF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
C340C333J1G5TA.pdf
Availability of C340C333J1G5TA
QUANTITY
C340C333J1G5TA Order Process
Ship out your order
Specifications of C340C333J1G5TA
Internal Part NumberEIS-C340C333J1G5TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
PackagingBulk
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.460" (11.68mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C340C333J1G5TA
Related LinksC340C33, C340C333J1G5TA Datasheet, KEMET Distributor
C340C333J1G5TA Details Description
Related parts for C340C333J1G5TA
JUMPER-H1503TR/A3048G/X 4" datasheet.pdf
IC CONTROLLER T1 5V 44-PLCC datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP 5-TSOP datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 15NS 44SOJ datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 20W +/-5V 2A datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 60W datasheet.pdf