KEMET C350C394MCR5TA
C350C394MCR5TA picture photo
Mfg. Part Number
C350C394MCR5TA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.39UF 500V X7R RADIAL
Datasheet Download
C350C394MCR5TA.pdf
Availability of C350C394MCR5TA
QUANTITY
C350C394MCR5TA Order Process
Ship out your order
Specifications of C350C394MCR5TA
Internal Part NumberEIS-C350C394MCR5TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
PCN Design/SpecificationC3yy Series Golden Max Marking Format Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGolden Max™
PackagingBulk
Capacitance0.39µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max)0.560" (14.22mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.400" (10.16mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C350C394MCR5TA
Related LinksC350C39, C350C394MCR5TA Datasheet, KEMET Distributor
C350C394MCR5TA Details Description
Related parts for C350C394MCR5TA
BACKSHELL DB15 45DEG PLASTIC datasheet.pdf
RES SMD 53.6OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 5% 15W TO220-4 datasheet.pdf
CIR BRKR 500MA 250VAC 65VDC datasheet.pdf