CW Industries C3AAG-1406M
C3AAG-1406M picture photo
Mfg. Part Number
C3AAG-1406M
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
IDC CABLE - CSC14G/AE14M/CSC14G
Datasheet Download
C3AAG-1406M.pdf
Availability of C3AAG-1406M
QUANTITY
C3AAG-1406M Order Process
Ship out your order
Specifications of C3AAG-1406M
Internal Part NumberEIS-C3AAG-1406M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series-
Connector TypeSocket to Socket
Number of Positions14
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length0.500' (152.40mm, 6.00")
Features-
ColorMultiple, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationIDC
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3AAG-1406M
Related LinksC3AAG, C3AAG-1406M Datasheet, CW Industries Distributor
C3AAG-1406M Details Description
Related parts for C3AAG-1406M
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 500MW SOD123 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 1411 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X5R 1206 datasheet.pdf
TRANSFORMER 1:1:1 500VRMS datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 9PIN SLD CUP datasheet.pdf
HEX STANDOFF M6 NYLON 41MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf