CW Industries C3AAG-2018M
C3AAG-2018M picture photo
Mfg. Part Number
C3AAG-2018M
Brief Description
IDC CABLE - CSC20G/AE20M/CSC20G
Datasheet Download
C3AAG-2018M.pdf
Availability of C3AAG-2018M
QUANTITY
C3AAG-2018M Order Process
Ship out your order
Specifications of C3AAG-2018M
Internal Part NumberEIS-C3AAG-2018M
Series-
Connector TypeSocket to Socket
Number of Positions20
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length1.50' (457.20mm)
Features-
ColorMultiple, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationIDC
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3AAG-2018M
Related LinksC3AAG, C3AAG-2018M Datasheet, CW Industries Distributor
C3AAG-2018M Details Description
Related parts for C3AAG-2018M
IC REG LDO ADJ 5A DDPAK datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.085" NYLON 3/8" datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 250MW SOT23 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
FINISHING FLAP BRUSH 4A FIN datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.15A SSM datasheet.pdf
RES 39 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
680UF 25V 10X20MM 105C 6000H datasheet.pdf