CW Industries C3CCG-6018M
C3CCG-6018M picture photo
Mfg. Part Number
C3CCG-6018M
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
IDC CABLE - CKC60G/AE60M/CKC60G
Datasheet Download
C3CCG-6018M.pdf
Availability of C3CCG-6018M
QUANTITY
C3CCG-6018M Order Process
Ship out your order
Specifications of C3CCG-6018M
Internal Part NumberEIS-C3CCG-6018M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series-
Connector TypeSocket to Socket
Number of Positions60
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length1.50' (457.20mm)
FeaturesPolarizing Key
ColorMultiple, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationIDC
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3CCG-6018M
Related LinksC3CCG, C3CCG-6018M Datasheet, CW Industries Distributor
C3CCG-6018M Details Description
Related parts for C3CCG-6018M
CONN HEADER 2MM DUAL STR 26POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 R/A datasheet.pdf
RES SMD 4.48KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONTROL TEMP VOLT OUT 100-240V datasheet.pdf
20M EXT CABLE FOR SENSOR HEAD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE HEXFRED 4A 600V DPAK datasheet.pdf
381 TB PLU PLU HIGH/T WF datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 115VAC TERM datasheet.pdf