CW Industries C3EES-4018M
C3EES-4018M picture photo
Mfg. Part Number
C3EES-4018M
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
IDC CABLE - CCE40S/AE40M/CCE40S
Datasheet Download
C3EES-4018M.pdf
Availability of C3EES-4018M
QUANTITY
C3EES-4018M Order Process
Ship out your order
Specifications of C3EES-4018M
Internal Part NumberEIS-C3EES-4018M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series-
Connector TypeCard Edge to Card Edge
Number of Positions40
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length1.50' (457.20mm)
Features-
ColorMultiple, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationIDC
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3EES-4018M
Related LinksC3EES, C3EES-4018M Datasheet, CW Industries Distributor
C3EES-4018M Details Description
Related parts for C3EES-4018M
SWITCH TOGGLE SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS 2MM VERT SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
IC FLASH/LPDRAM 8GBIT datasheet.pdf
SIZE 20, SOCKET JUNCTION MODULE, datasheet.pdf
508 TB SOCKET OPEN VER datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 33 OHM 0302 datasheet.pdf