CW Industries C3PPS-2006G
C3PPS-2006G picture photo
Mfg. Part Number
C3PPS-2006G
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
IDC CABLE - CPC20S/AE20G/CPC20S
Datasheet Download
C3PPS-2006G.pdf
Availability of C3PPS-2006G
QUANTITY
C3PPS-2006G Order Process
Ship out your order
Specifications of C3PPS-2006G
Internal Part NumberEIS-C3PPS-2006G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series-
Connector TypePCB to PCB
Number of Positions20
Number of Rows4
Pitch - Connector0.050" (1.27mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length0.500' (152.40mm, 6.00")
Features-
ColorGray, Ribbon
ShieldingUnshielded
UsageBoard In
Cable TerminationIDC
Contact FinishTin-Lead
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3PPS-2006G
Related LinksC3PPS, C3PPS-2006G Datasheet, CW Industries Distributor
C3PPS-2006G Details Description
Related parts for C3PPS-2006G
JUMPER-H1504TR/A3049V/H1504TR 8" datasheet.pdf
CAP FILM 5UF 10% 330VAC QC TERM datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.6V SOT23-5 datasheet.pdf
IC FPGA 320 I/O 484CSPBGA datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
RES 657 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 39MM datasheet.pdf