KEMET C410C102K1R5CA7200
C410C102K1R5CA7200 picture photo
Mfg. Part Number
C410C102K1R5CA7200
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V X7R AXIAL
Datasheet Download
C410C102K1R5CA7200.pdf
Availability of C410C102K1R5CA7200
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C410C102K1R5CA7200 Order Process
Ship out your order
Specifications of C410C102K1R5CA7200
Internal Part NumberEIS-C410C102K1R5CA7200
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLC4x_C3x_C6x Part Change 27/Jan/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAximax 400
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C410C102K1R5CA7200
Related LinksC410C102K, C410C102K1R5CA7200 Datasheet, KEMET Distributor
C410C102K1R5CA7200 Details Description
Related parts for C410C102K1R5CA7200
RES SMD 8.25K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
IC 16BIT BUS TXRX/REGIST 56TSSOP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1.2VA THRU HOLE datasheet.pdf
STD POWER TIMER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 4.37K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH LIMIT 1M CABLE datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf