KEMET C410C150J1G5CA7200
C410C150J1G5CA7200 picture photo
Mfg. Part Number
C410C150J1G5CA7200
Brief Description
CAP CER 15PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
C410C150J1G5CA7200.pdf
Availability of C410C150J1G5CA7200
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C410C150J1G5CA7200 Order Process
Ship out your order
Specifications of C410C150J1G5CA7200
Internal Part NumberEIS-C410C150J1G5CA7200
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLC4x_C3x_C6x Part Change 27/Jan/2015
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C410C150J1G5CA7200
Related LinksC410C150J, C410C150J1G5CA7200 Datasheet, KEMET Distributor
C410C150J1G5CA7200 Details Description
Related parts for C410C150J1G5CA7200
STACH ASSEMBLY STEEL NYLON datasheet.pdf
CBL RIBN 20COND 0.025 WHITE 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
OSC MEMS 35.328MHZ CMOS SMD datasheet.pdf