KEMET C410C223M1U5CA7200
C410C223M1U5CA7200 picture photo
Mfg. Part Number
C410C223M1U5CA7200
Brief Description
CAP CER 0.022UF 100V Z5U AXIAL
Datasheet Download
C410C223M1U5CA7200.pdf
Availability of C410C223M1U5CA7200
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C410C223M1U5CA7200 Order Process
Ship out your order
Specifications of C410C223M1U5CA7200
Internal Part NumberEIS-C410C223M1U5CA7200
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLC4x_C3x_C6x Part Change 27/Jan/2015
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C410C223M1U5CA7200
Related LinksC410C223M, C410C223M1U5CA7200 Datasheet, KEMET Distributor
C410C223M1U5CA7200 Details Description
Related parts for C410C223M1U5CA7200
CAP CER 2700PF 3KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 0.18A CHIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC ADC 16BIT DELTA SIG TSOT23-8 datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 21POS datasheet.pdf
RES 357 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
RES SMD 2.7M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf