General Cable C4117A.30.10
C4117A.30.10 picture photo
Mfg. Part Number
C4117A.30.10
Brief Description
CABLE 2COND 20AWG GRAY 1000'
Datasheet Download
C4117A.30.10.pdf
Availability of C4117A.30.10
QUANTITY
C4117A.30.10 Order Process
Ship out your order
Specifications of C4117A.30.10
Internal Part NumberEIS-C4117A.30.10
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors2
Wire Gauge20 AWG
Conductor Strand7/28
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.206" (5.23mm)
Features-
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
UsageCommunication, Control
Conductor InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.032" (0.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C4117A.30.10
Related LinksC4117A, C4117A.30.10 Datasheet, General Cable Distributor
C4117A.30.10 Details Description
Related parts for C4117A.30.10
CONSOLE ALUMINUM 6.68"L X 5.75"W datasheet.pdf
CONN XA HOUSING 6 POS 2.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 250V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 5UH 1.65A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
IC FIFO SS 8192X18 15NS 64QFP datasheet.pdf
RES 24K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX RS232/485/422 MULTIPRTCL datasheet.pdf
CABLE STR MALE-R/A FMAL 4POS 3' datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 5% 1/2W 1010 datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 48W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS PIN datasheet.pdf