General Cable C4211A.30.10
C4211A.30.10 picture photo
Mfg. Part Number
C4211A.30.10
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
CABLE 2COND 20AWG GRY SHLD 1000'
Datasheet Download
C4211A.30.10.pdf
Availability of C4211A.30.10
QUANTITY
C4211A.30.10 Order Process
Ship out your order
Specifications of C4211A.30.10
Internal Part NumberEIS-C4211A.30.10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors2
Wire Gauge20 AWG
Conductor Strand7/28
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.191" (4.85mm)
Shield TypeFoil
Length1000' (304.8m)
Jacket ColorGray
Ratings-
Features-
Voltage-
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Usage-
Conductor Insulation-
Jacket (Insulation) Thickness0.032" (0.81mm)
Shield MaterialAluminum
Shield Coverage100%
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C4211A.30.10
Related LinksC4211A, C4211A.30.10 Datasheet, General Cable Distributor
C4211A.30.10 Details Description
Related parts for C4211A.30.10
RES ARRAY 13 RES 180 OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .045-.065" .100" datasheet.pdf
TERM RING INSUL 12-10AWG #10 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 0.1% 10W D2PAK datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 15.5-20 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 176LFBGA datasheet.pdf
RES 250 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf