KEMET C430C224K5R5TA7200
C430C224K5R5TA7200 picture photo
Mfg. Part Number
C430C224K5R5TA7200
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R AXIAL
Datasheet Download
C430C224K5R5TA7200.pdf
Availability of C430C224K5R5TA7200
QUANTITY
C430C224K5R5TA7200 Order Process
Ship out your order
Specifications of C430C224K5R5TA7200
Internal Part NumberEIS-C430C224K5R5TA7200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAximax 400
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.290" L (3.81mm x 7.37mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C430C224K5R5TA7200
Related LinksC430C224K, C430C224K5R5TA7200 Datasheet, KEMET Distributor
C430C224K5R5TA7200 Details Description
Related parts for C430C224K5R5TA7200
CONN IDC 16POS .100 GOLD 24AWG datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD PCI 184PS .05 3.3V datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 8-INP 14-DIP datasheet.pdf
CABLE ASSY FI-S 20POS 300MM datasheet.pdf
ADAPTER MPC5566 416-BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
RES 147 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf