KEMET C430C473K1R5CA7200
C430C473K1R5CA7200 picture photo
Mfg. Part Number
C430C473K1R5CA7200
Brief Description
CAP CER 0.047UF 100V X7R AXIAL
Datasheet Download
C430C473K1R5CA7200.pdf
Availability of C430C473K1R5CA7200
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C430C473K1R5CA7200 Order Process
Ship out your order
Specifications of C430C473K1R5CA7200
Internal Part NumberEIS-C430C473K1R5CA7200
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLC4x_C3x_C6x Part Change 27/Jan/2015
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.290" L (3.81mm x 7.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C430C473K1R5CA7200
Related LinksC430C473K, C430C473K1R5CA7200 Datasheet, KEMET Distributor
C430C473K1R5CA7200 Details Description
Related parts for C430C473K1R5CA7200
HEADER OPEN .030"DIA .300 28POS datasheet.pdf
DEKAFIX GW 5 MARKED O 50/CD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
POT 1K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
RES 2.49M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS PIN datasheet.pdf
LED TRUEWHITE MODULE 1250 LM datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION LIMIT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 187.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .050 THRUHL datasheet.pdf