KEMET C430C683K1R5TA7200
C430C683K1R5TA7200 picture photo
Mfg. Part Number
C430C683K1R5TA7200
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.068UF 100V X7R AXIAL
Datasheet Download
C430C683K1R5TA7200.pdf
Availability of C430C683K1R5TA7200
QUANTITY
C430C683K1R5TA7200 Order Process
Ship out your order
Specifications of C430C683K1R5TA7200
Internal Part NumberEIS-C430C683K1R5TA7200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAximax 400
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.290" L (3.81mm x 7.37mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C430C683K1R5TA7200
Related LinksC430C683K, C430C683K1R5TA7200 Datasheet, KEMET Distributor
C430C683K1R5TA7200 Details Description
Related parts for C430C683K1R5TA7200
CAP CER 47PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1A 125VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X5R 0805 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 10A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES 357 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 305 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES 3.65 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IMPACT PWR4PR RA RCPTCAP PF76AUL datasheet.pdf
VALVE,SEQUENCE datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf