General Cable C4412.25.06
C4412.25.06 picture photo
Mfg. Part Number
C4412.25.06
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
CABLE 4COND 22AWG GREEN 500'
Datasheet Download
C4412.25.06.pdf
Availability of C4412.25.06
QUANTITY
C4412.25.06 Order Process
Ship out your order
Specifications of C4412.25.06
Internal Part NumberEIS-C4412.25.06
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Basics - Composition, Construction and Proper Use
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors4
Wire Gauge22 AWG
Conductor StrandSolid
Conductor MaterialCopper, Bare
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.125" (3.18mm)
Shield Type-
Length500' (152.44m)
Jacket ColorGreen
Ratings-
Features-
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 60°C
Usage-
Conductor Insulation-
Jacket (Insulation) Thickness0.020" (0.51mm)
Shield Material-
Shield Coverage-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C4412.25.06
Related LinksC4412, C4412.25.06 Datasheet, General Cable Distributor
C4412.25.06 Details Description
Related parts for C4412.25.06
VOLTMETER 200MVDC LED PANEL MT datasheet.pdf
CONN HEADER XA 9POS 2.5MM TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 16B SER/PAR 500K 48QFN datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT SKT datasheet.pdf