General Cable C4412.25.08
C4412.25.08 picture photo
Mfg. Part Number
C4412.25.08
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
CABLE 4COND 22AWG BROWN 500'
Datasheet Download
C4412.25.08.pdf
Availability of C4412.25.08
QUANTITY
C4412.25.08 Order Process
Ship out your order
Specifications of C4412.25.08
Internal Part NumberEIS-C4412.25.08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Basics - Composition, Construction and Proper Use
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors4
Wire Gauge22 AWG
Conductor StrandSolid
Conductor MaterialCopper, Bare
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.125" (3.18mm)
Shield Type-
Length500' (152.44m)
Jacket ColorBrown
Ratings-
Features-
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 60°C
Usage-
Conductor Insulation-
Jacket (Insulation) Thickness0.020" (0.51mm)
Shield Material-
Shield Coverage-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C4412.25.08
Related LinksC4412, C4412.25.08 Datasheet, General Cable Distributor
C4412.25.08 Details Description
Related parts for C4412.25.08
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 166MHZ 54TSOP datasheet.pdf
PELTIER MOD ZT5,16,F1,4040,TA,W8 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf