General Cable C4412.25.08
C4412.25.08 picture photo
Mfg. Part Number
C4412.25.08
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
CABLE 4COND 22AWG BROWN 500'
Datasheet Download
C4412.25.08.pdf
Availability of C4412.25.08
QUANTITY
C4412.25.08 Order Process
Ship out your order
Specifications of C4412.25.08
Internal Part NumberEIS-C4412.25.08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Basics - Composition, Construction and Proper Use
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors4
Wire Gauge22 AWG
Conductor StrandSolid
Conductor MaterialCopper, Bare
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.125" (3.18mm)
Shield Type-
Length500' (152.44m)
Jacket ColorBrown
Ratings-
Features-
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 60°C
Usage-
Conductor Insulation-
Jacket (Insulation) Thickness0.020" (0.51mm)
Shield Material-
Shield Coverage-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C4412.25.08
Related LinksC4412, C4412.25.08 Datasheet, General Cable Distributor
C4412.25.08 Details Description
Related parts for C4412.25.08
CONN HEADER 26POS .100" R/A TIN datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
IC SRL PROGR QUAD PLL CLK 20QSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .045-.065" .293" datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 1.5W DO204AL datasheet.pdf