KEMET C44AFGP6150ZA0J
C44AFGP6150ZA0J picture photo
Mfg. Part Number
C44AFGP6150ZA0J
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 150UF 5% 400VDC SCREW
Datasheet Download
C44AFGP6150ZA0J.pdf
Availability of C44AFGP6150ZA0J
QUANTITY
C44AFGP6150ZA0J Order Process
Ship out your order
Specifications of C44AFGP6150ZA0J
Internal Part NumberEIS-C44AFGP6150ZA0J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesC44A
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)4 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.756" Dia (70.00mm)
Height - Seated (Max)5.512" (140.00mm)
TerminationScrew Terminals
Lead Spacing0.878" (22.30mm)
ApplicationsSnubber
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C44AFGP6150ZA0J
Related LinksC44AFGP, C44AFGP6150ZA0J Datasheet, KEMET Distributor
C44AFGP6150ZA0J Details Description
Related parts for C44AFGP6150ZA0J
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2MHZ 8SOP datasheet.pdf
SCR INVERTER 1200V 330A A-PUK datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN INTERFACE ONE PC 1MM 40POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
DSUB 17X2 F PCB 50 50 OHM T datasheet.pdf