KEMET C44UUGQ6250F8SK
C44UUGQ6250F8SK picture photo
Mfg. Part Number
C44UUGQ6250F8SK
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 250UF 10% 1.3KVDC SCREW
Datasheet Download
C44UUGQ6250F8SK.pdf
Availability of C44UUGQ6250F8SK
QUANTITY
C44UUGQ6250F8SK Order Process
Ship out your order
Specifications of C44UUGQ6250F8SK
Internal Part NumberEIS-C44UUGQ6250F8SK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Film Capacitors for Power Supplies and Power Electronics
Standard Package5
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesC44U
PackagingBulk
Capacitance250µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1300V (1.3kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)3.5 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension3.346" Dia (85.00mm)
Height - Seated (Max)5.748" (146.00mm)
TerminationScrew Terminals
Lead Spacing1.248" (31.70mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C44UUGQ6250F8SK
Related LinksC44UUGQ, C44UUGQ6250F8SK Datasheet, KEMET Distributor
C44UUGQ6250F8SK Details Description
Related parts for C44UUGQ6250F8SK
IDC CABLE - AKC26B/AE26M/APK26B datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC AXIAL datasheet.pdf
TAPE CLEAR ESD W/SYM 1/2"X72YDS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 10NS 100TQFP datasheet.pdf
SWITCH DETECTOR HORIZONTAL 5V datasheet.pdf