TDK Corporation C4532C0G1H683J160KA
C4532C0G1H683J160KA picture photo
Mfg. Part Number
C4532C0G1H683J160KA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.068UF 50V C0G 1812
Datasheet Download
C4532C0G1H683J160KA.pdf
Availability of C4532C0G1H683J160KA
QUANTITY
C4532C0G1H683J160KA Order Process
Ship out your order
Specifications of C4532C0G1H683J160KA
Internal Part NumberEIS-C4532C0G1H683J160KA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.069" (1.75mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C4532C0G1H683J160KA
Related LinksC4532C0G1, C4532C0G1H683J160KA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C4532C0G1H683J160KA Details Description
Related parts for C4532C0G1H683J160KA
IC OPAMP GP 350KHZ 8SOIC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 150MW SC75 datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 223 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP SC70-5 datasheet.pdf
1/8 INCH HST BLACK (300/4 INCH/P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf