TDK Corporation C4532X7R2A105M230KA
C4532X7R2A105M230KA picture photo
Mfg. Part Number
C4532X7R2A105M230KA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 100V X7R 1812
Datasheet Download
C4532X7R2A105M230KA.pdf
Availability of C4532X7R2A105M230KA
QUANTITY
C4532X7R2A105M230KA Order Process
Ship out your order
Specifications of C4532X7R2A105M230KA
Internal Part NumberEIS-C4532X7R2A105M230KA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Capacitance Replacement
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.098" (2.50mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C4532X7R2A105M230KA
Related LinksC4532X7R2, C4532X7R2A105M230KA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C4532X7R2A105M230KA Details Description
Related parts for C4532X7R2A105M230KA
BOX ABS GRAY 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
CONN RECEPT 20POS FMALE PCB datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND 0.025 GRAY 100' datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 150MA 2.5 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 75MA 17 OHM TH datasheet.pdf
1 1/4" SUPER DUTY BLACK 50' datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 584MA 220 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 3.6A 44 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf