TDK Corporation C4532X7R2J683K160KM
C4532X7R2J683K160KM picture photo
Mfg. Part Number
C4532X7R2J683K160KM
Brief Description
CAP CER 0.068UF 630V X7R 1812
Datasheet Download
C4532X7R2J683K160KM.pdf
Availability of C4532X7R2J683K160KM
QUANTITY
C4532X7R2J683K160KM Order Process
Ship out your order
Specifications of C4532X7R2J683K160KM
Internal Part NumberEIS-C4532X7R2J683K160KM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Open Mode Capacitor
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
C Series Open Mode Design MLCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C4532X7R2J683K160KM
Related LinksC4532X7R2, C4532X7R2J683K160KM Datasheet, TDK Corporation Distributor
C4532X7R2J683K160KM Details Description
Related parts for C4532X7R2J683K160KM
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
INDICATOR NEON AMBER PANEL MNT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 630MA 700 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 700MA 400 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 7.62MM BK datasheet.pdf
NE1A-SCPU02 VER2.0 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 50PF 5KV R7 datasheet.pdf