TDK Corporation C4532X7T2W474K230KE
C4532X7T2W474K230KE picture photo
Mfg. Part Number
C4532X7T2W474K230KE
Brief Description
CAP CER 0.47UF 450V X7T 1812
Datasheet Download
C4532X7T2W474K230KE.pdf
Availability of C4532X7T2W474K230KE
QUANTITY
C4532X7T2W474K230KE Order Process
Ship out your order
Specifications of C4532X7T2W474K230KE
Internal Part NumberEIS-C4532X7T2W474K230KE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Soft Termination Capacitor Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
Soft Termination MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated450V
Temperature CoefficientX7T
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.126" (3.20mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C4532X7T2W474K230KE
Related LinksC4532X7T2, C4532X7T2W474K230KE Datasheet, TDK Corporation Distributor
C4532X7T2W474K230KE Details Description
Related parts for C4532X7T2W474K230KE
CAP CER 24PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
CONN SPADE TONG 16-14AWG PIDG datasheet.pdf
ENCODER SHAFT 200PPR 5-12VDC datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CABLE GLAND NYLON PG13 6-12MM datasheet.pdf
TOOL REMOVAL 12 GA IMPACT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
RES 280 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TV 19C 19#20 SKT RECP datasheet.pdf
120000UF 40V 76X219 85C ST datasheet.pdf