Red Lion Controls C48CP110
C48CP110 picture photo
Mfg. Part Number
C48CP110
Manufacturer
Product Category
Panel Meters - Counters, Hour Meters
Brief Description
COUNTER LCD 6 CHAR 24V PANEL MT
Datasheet Download
C48CP110.pdf
Availability of C48CP110
QUANTITY
C48CP110 Order Process
Ship out your order
Specifications of C48CP110
Internal Part NumberEIS-C48CP110
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyPanel Meters - Counters, Hour Meters
SeriesC48C
TypePreset
Operating ModeUp, Down, Quadrature
Count RateMultiple
Time Format-
Number Of Characters Per Row6, 6
Display TypeLCD - Dual Color Characters, Backlight
Display Characters - Height0.300" (7.62mm), 0.200" (5.08mm)
Input TypeNo Voltage, Voltage
Output TypeSolid State (2)
Voltage - Supply24VAC, 18 ~ 36VDC
ResetExternal, Front Panel, Programmable
Panel Cutout DimensionsSquare - 45.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 (Face)
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C48CP110
Related LinksC48C, C48CP110 Datasheet, Red Lion Controls Distributor
C48CP110 Details Description
Related parts for C48CP110
CONN SCSI .085" FEMALE PNL 36POS datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 70NS 64CBGA datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON 1 11-15.5MM WHT datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
MICRO 51C P 36" WHT JACKS datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.2V 48W datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 4POS 2.2MM datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 20% 630VDC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf