KEMET C4AEGBU5125A11J
C4AEGBU5125A11J picture photo
Mfg. Part Number
C4AEGBU5125A11J
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 12.5UF 5% 450VDC RADIAL
Datasheet Download
C4AEGBU5125A11J.pdf
Availability of C4AEGBU5125A11J
QUANTITY
C4AEGBU5125A11J Order Process
Ship out your order
Specifications of C4AEGBU5125A11J
Internal Part NumberEIS-C4AEGBU5125A11J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package72
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesC4AE
PackagingBulk
Capacitance12.5µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC450V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)6.2 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.240" L x 0.748" W (31.50mm x 19.00mm)
Height - Seated (Max)1.142" (29.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C4AEGBU5125A11J
Related LinksC4AEGBU, C4AEGBU5125A11J Datasheet, KEMET Distributor
C4AEGBU5125A11J Details Description
Related parts for C4AEGBU5125A11J
TVS DIODE 10VWM 17VC SMB datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
MOLDED HEAD datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 50W 5% TO220 datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
ANTENNA GPS 1.575GHZ 45MM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 500MW DO35 datasheet.pdf