KEMET C4AEJBW5550A3NJ
C4AEJBW5550A3NJ picture photo
Mfg. Part Number
C4AEJBW5550A3NJ
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 55UF 5% 700VDC RAD 4LD
Datasheet Download
C4AEJBW5550A3NJ.pdf
Availability of C4AEJBW5550A3NJ
QUANTITY
C4AEJBW5550A3NJ Order Process
Ship out your order
Specifications of C4AEJBW5550A3NJ
Internal Part NumberEIS-C4AEJBW5550A3NJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Film Capacitors for Power Supplies and Power Electronics
Standard Package23
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesC4AE
PackagingBulk
Capacitance55µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC700V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)3.08 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial - 4 Leads
Size / Dimension2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing2.067" (52.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C4AEJBW5550A3NJ
Related LinksC4AEJBW, C4AEJBW5550A3NJ Datasheet, KEMET Distributor
C4AEJBW5550A3NJ Details Description
Related parts for C4AEJBW5550A3NJ
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 95.3 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CABLE 9COND 16AWG SLATE 500' datasheet.pdf
CABLE 18COND 14AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 35POS datasheet.pdf