KEMET C4ATDBW5300A30J
C4ATDBW5300A30J picture photo
Mfg. Part Number
C4ATDBW5300A30J
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 30UF 5% 250VDC RAD 4LD
Datasheet Download
C4ATDBW5300A30J.pdf
Availability of C4ATDBW5300A30J
QUANTITY
C4ATDBW5300A30J Order Process
Ship out your order
Specifications of C4ATDBW5300A30J
Internal Part NumberEIS-C4ATDBW5300A30J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Film Capacitors for Power Supplies and Power Electronics
Standard Package36
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesC4A
PackagingBulk
Capacitance30µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)3.7 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial - 4 Leads
Size / Dimension1.673" L x 1.181" W (42.50mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C4ATDBW5300A30J
Related LinksC4ATDBW, C4ATDBW5300A30J Datasheet, KEMET Distributor
C4ATDBW5300A30J Details Description
Related parts for C4ATDBW5300A30J
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC DRVR DSPL LED SRL 16-QSOP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 7.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
OSC TCXO 26.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
BATT PACK 7.2V 2AH NIMH datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.5V datasheet.pdf