KEMET C4ATGBW5200A3MJ
C4ATGBW5200A3MJ picture photo
Mfg. Part Number
C4ATGBW5200A3MJ
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 20UF 5% 450VDC RAD 4LD
Datasheet Download
C4ATGBW5200A3MJ.pdf
Availability of C4ATGBW5200A3MJ
QUANTITY
C4ATGBW5200A3MJ Order Process
Ship out your order
Specifications of C4ATGBW5200A3MJ
Internal Part NumberEIS-C4ATGBW5200A3MJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Film Capacitors for Power Supplies and Power Electronics
Standard Package27
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesC4A
PackagingBulk
Capacitance20µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC275V
Voltage Rating - DC450V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)3.5 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial - 4 Leads
Size / Dimension2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing2.067" (52.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C4ATGBW5200A3MJ
Related LinksC4ATGBW, C4ATGBW5200A3MJ Datasheet, KEMET Distributor
C4ATGBW5200A3MJ Details Description
Related parts for C4ATGBW5200A3MJ
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 18-DIP datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 3/8-24 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
LED 17.46MM RED DIFF PANEL MOUNT datasheet.pdf
CAP CER 8.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONTROL TEMP 100-240V PANEL MT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST-NO 8A 125V datasheet.pdf
RES 105 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN CIC VERT 8POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 20ppm 18pF 30 Ohm -20°C - 70°C COTS Through Hole HC49/U datasheet.pdf