KEMET C4DENPQ5470A8TK
C4DENPQ5470A8TK picture photo
Mfg. Part Number
C4DENPQ5470A8TK
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 47UF 10% 1KVDC SCREW
Datasheet Download
C4DENPQ5470A8TK.pdf
Availability of C4DENPQ5470A8TK
QUANTITY
C4DENPQ5470A8TK Order Process
Ship out your order
Specifications of C4DENPQ5470A8TK
Internal Part NumberEIS-C4DENPQ5470A8TK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesC4DE
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)0.8 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension3.307" Dia (84.00mm)
Height - Seated (Max)2.598" (66.00mm)
TerminationScrew Terminals
Lead Spacing1.772" (45.00mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C4DENPQ5470A8TK
Related LinksC4DENPQ, C4DENPQ5470A8TK Datasheet, KEMET Distributor
C4DENPQ5470A8TK Details Description
Related parts for C4DENPQ5470A8TK
CONN HEADER .100 DUAL R/A 48POS datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
FITTING RIGHT ANGLE IVORY datasheet.pdf
BLADE HEX SOCKET 9MM 5.51" datasheet.pdf
RES SMD 1.43 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 2.32KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.6667K OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A datasheet.pdf