KEMET C4DENPQ5680A8TK
C4DENPQ5680A8TK picture photo
Mfg. Part Number
C4DENPQ5680A8TK
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 68UF 10% 1KVDC SCREW
Datasheet Download
C4DENPQ5680A8TK.pdf
Availability of C4DENPQ5680A8TK
QUANTITY
C4DENPQ5680A8TK Order Process
Ship out your order
Specifications of C4DENPQ5680A8TK
Internal Part NumberEIS-C4DENPQ5680A8TK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesC4DE
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)1.1 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension3.307" Dia (84.00mm)
Height - Seated (Max)2.598" (66.00mm)
TerminationScrew Terminals
Lead Spacing1.772" (45.00mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C4DENPQ5680A8TK
Related LinksC4DENPQ, C4DENPQ5680A8TK Datasheet, KEMET Distributor
C4DENPQ5680A8TK Details Description
Related parts for C4DENPQ5680A8TK
CAP CER 5.6PF 50V NPO 1206 datasheet.pdf
SCR SENS 400V 4A TO-251 datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 127K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 7A 125VAC RAD datasheet.pdf
EMBEDDED BUS TRIG&DECODE-WS-MXS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 5A DO215AB datasheet.pdf