Omron Automation & Safety C500-AD001
C500-AD001 picture photo
Mfg. Part Number
C500-AD001
Manufacturer
Product Category
Controllers - PLC Modules
Brief Description
INPUT MODULE 2 ANALOG
Datasheet Download
C500-AD001.pdf
Availability of C500-AD001
QUANTITY
C500-AD001 Order Process
Ship out your order
Specifications of C500-AD001
Internal Part NumberEIS-C500-AD001
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - PLC Modules
SeriesC500
TypeInput Module
For Use With/Related ProductsC, CV Series
Number of Inputs and Type2 - Analog
Number of Outputs and Type-
Voltage - Supply-
Mounting TypeBackplane
Termination StyleScrew Terminal
Features-
Operating Temperature0°C ~ 55°C
Ingress ProtectionIP30 (Case)
Approvals-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C500-AD001
Related LinksC500-, C500-AD001 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
C500-AD001 Details Description
Related parts for C500-AD001
IC REG SWITCHD CAP 1.5V 10MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS .100" SGL PCB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 43MM datasheet.pdf
IC ATTENUATOR DC-4GHZ 16-QSOP datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE SKT datasheet.pdf
HU STRND 26AWG GRN/YELL 25K' datasheet.pdf
CONN PLUG FMALE 14POS SILVR SLDR datasheet.pdf