Omron Automation & Safety C500-LDP01-V1
C500-LDP01-V1 picture photo
Mfg. Part Number
C500-LDP01-V1
Manufacturer
Product Category
Controllers - PLC Modules
Brief Description
I/O MOD 16 DIGITAL 16 SOLID ST
Datasheet Download
C500-LDP01-V1.pdf
Availability of C500-LDP01-V1
QUANTITY
C500-LDP01-V1 Order Process
Ship out your order
Specifications of C500-LDP01-V1
Internal Part NumberEIS-C500-LDP01-V1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - PLC Modules
SeriesC500
TypeInput, Output (I/O) Module
For Use With/Related ProductsC500, C1000H, C2000H Series
Number of Inputs and Type16 - Digital
Number of Outputs and Type16 - Solid State
Voltage - Supply-
Mounting TypeBackplane
Termination StyleD-Sub, Rectangular Connector
FeaturesRS-485
Operating Temperature-
Ingress Protection-
Approvals-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C500-LDP01-V1
Related LinksC500-L, C500-LDP01-V1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
C500-LDP01-V1 Details Description
Related parts for C500-LDP01-V1
TRIMMER 200 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IDC CABLE - CSR16S/AE16G/CSR16S datasheet.pdf
CAP CER 240PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 16PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN ADAPTER USB A FMALE/FMALE datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Socket 62 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf