Omron Automation & Safety C500-RM201
C500-RM201 picture photo
Mfg. Part Number
C500-RM201
Manufacturer
Product Category
Controllers - PLC Modules
Brief Description
CONTROL MODULE RS485
Datasheet Download
C500-RM201.pdf
Availability of C500-RM201
QUANTITY
C500-RM201 Order Process
Ship out your order
Specifications of C500-RM201
Internal Part NumberEIS-C500-RM201
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - PLC Modules
SeriesC500
TypeControl Module
For Use With/Related ProductsC Series
Number of Inputs and Type-
Number of Outputs and Type-
Voltage - Supply-
Mounting TypeBackplane
Termination StyleScrew Terminal
FeaturesRS-485
Operating Temperature-
Ingress Protection-
Approvals-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C500-RM201
Related LinksC500-, C500-RM201 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
C500-RM201 Details Description
Related parts for C500-RM201
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 5MM datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2.2W STER 14SON datasheet.pdf
CONN PIN SIZE 8 ARINC 600 GOLD datasheet.pdf
POT JOYSTICK 10K OHM W/SWITCH datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 12A SPST datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
SL 5.08/06/135B 3.2SN OR datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf