Cree Inc. C503B-AAS-CA0C0252-015
C503B-AAS-CA0C0252-015 picture photo
Mfg. Part Number
C503B-AAS-CA0C0252-015
Brief Description
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H
Datasheet Download
C503B-AAS-CA0C0252-015.pdf
Availability of C503B-AAS-CA0C0252-015
QUANTITY
C503B-AAS-CA0C0252-015 Order Process
Ship out your order
Specifications of C503B-AAS-CA0C0252-015
Internal Part NumberEIS-C503B-AAS-CA0C0252-015
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Box (TB)
ColorAmber
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating22450mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.1V
Current - Test20mA
Viewing Angle15°
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant591nm
Size / Dimension-
Height (Max)13.30mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C503B-AAS-CA0C0252-015
Related LinksC503B-AAS-C, C503B-AAS-CA0C0252-015 Datasheet, Cree Inc. Distributor
C503B-AAS-CA0C0252-015 Details Description
Related parts for C503B-AAS-CA0C0252-015
IC MULTIPLEXER DUAL 8X1 28TSSOP datasheet.pdf
CONN COMPACT FLASH CARD R/A SMD datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 144KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
KIT GIGABIT TAP JTAG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
Connector Socket 61 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 858MA 288 MOHM datasheet.pdf
IC MMIC GAAS SW SPDT SOT26 datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS CABLE PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 500MW SOD80 datasheet.pdf