Cree Inc. C503B-RCS-CYAYBAA1-030
C503B-RCS-CYAYBAA1-030 picture photo
Mfg. Part Number
C503B-RCS-CYAYBAA1-030
Brief Description
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H
Datasheet Download
C503B-RCS-CYAYBAA1-030.pdf
Availability of C503B-RCS-CYAYBAA1-030
QUANTITY
C503B-RCS-CYAYBAA1-030 Order Process
Ship out your order
Specifications of C503B-RCS-CYAYBAA1-030
Internal Part NumberEIS-C503B-RCS-CYAYBAA1-030
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Series-
PackagingBulk
ColorRed
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating6180mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.1V
Current - Test20mA
Viewing Angle30°
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant624nm
Package / CaseRadial
Supplier Device Package5mm Round
Size / Dimension-
Height (Max)12.60mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C503B-RCS-CYAYBAA1-030
Related LinksC503B-RCS-C, C503B-RCS-CYAYBAA1-030 Datasheet, Cree Inc. Distributor
C503B-RCS-CYAYBAA1-030 Details Description
Related parts for C503B-RCS-CYAYBAA1-030
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 1KV X7R 1210 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 8NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
INTERFACE MODULE 37POS DSUB datasheet.pdf
POT 10K OHM 1W HYBRITRON LINEAR datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 360MA 1.72 OHM datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 2POS SKT datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf